Kişisel Veri Nedir ve Hangi Kişisel Veriler Korunmaktadır ?

hangi-veriler-kisisel-veri

6698 sy Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun gerekçesinde yazıldığı üzere bireylerin kimliklerini belirli hale getirmeye yarayan her türlü bilgi kişisel veridir. Aynı şekilde Kanun’un 3/d maddesinde Kişisel Verinin tanımı yapılmış olup Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi kişisel veri olarak kabul edilmiştir.

Bu tanımlardan yola çıkarsak;

Bir kişiye ait

 • isim ve soyisim,
 • adres,
 • doğum yeri ve tarihi,
 • anne baba adı, nüfus kaydı
 • TC kimlik numarası, pasaport ve ehliyet bilgisi
 • telefon numarası,
 • adres ve e-posta adresi
 • Sağlık durumunu gösterir raporlar ve test sonuçları, film ve MR sonuçları
 • Cinsel kimlik ve cinsel hayat bilgileri
 • Grup, dernek, sendika üyelikleri

Gibi o kişiyi bir şekilde belirlenebilir kılan her türlü veri, kişisel veridir.

Öncelikle bir kişinin kimliğini açıkça ortaya koyan tüm veriler kişisel veridir. Bu konu tartışmasızdır. Bu sebeple kişinin kimliğini tanımlayacak bilgilerin üzerinde yazılı olduğu her türlü belge, doküman, görüntü kişisel veridir. Nüfus cüzdanları, ehliyet, pasaport, maaş bordrosu, işe başvuru formu, CV gibi belgeler bu bağlamda kişisel verileri içermektedir.

Ancak bir verinin kişisel veri olup olmadığının tespiti için bu verinin bir kişinin doğrudan doğruya kimliğini göstermesi de şart değildir. Bir başka veri ile birleştirilmek sureti ile bir kişinin belirlenmesini sağlıyor ise bu veri, kişisel bir veridir. Örneğin takma isim, ayakkabı numarası, parmak izi, DNA sonucu veya ses kaydı gibi veriler de bu kategoride kabul edilmektedir.

hangi-veri-kisisel-veri-biyometrik-veri

Kanunda bir verinin kişisel veri olarak kabul edilebilmesi için;

 • Gerçek Kişiye ait olma
 • Kişiyi belirleme veya belirlenebilir kılma

Unsurlarına sahip olması gerektiği vurgulanmıştır. Bu nedenle kanunda sınırlı bir şekilde sayılmamış olup tanım ve ilkelerden yola çıkmak kaydı ile bir verinin kişisel bir veri olup olmadığı değerlendirilebilir ve örnekler çoğaltılabilir. Yine de bir verinin bu kategoride olup olmadığı önümüze gelecek her olayın özelliklerinin doğru bir şekilde tespit edilmesi ile bu verinin “kişiyi tanımlayabilme” kabiliyeti dikkate alınarak değerlendirilmelidir.

Fakat; Kişisel Verilerin Korunması mevzuatı yalnızca gerçek kişilere ait kişisel verileri kapsadığı için tüzel kişilere ait verilerin kişisel veri olarak kabulü mümkün değildir. Bu sebeple şirketlerin unvanları, sicil numaraları veya adresleri kişisel veri olarak kabul edilmemektedir. Sadece tüzel kişilerin sahip oldukları veriler, gerçek bir kişi ile ilişkilendirilebiliyor ise o halde kişisel veri olarak kabul edilecekler ve koruma altına alınabileceklerdir.

Yine katılmamakla birlikte Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na göre ancak yaşayan bir kişinin verileri kişisel veri olarak kabul edilmektedir. Yani yaşarken dahi üretilmiş olsalar, ölülere ait veriler kişisel veri olarak kabul edilmemektedir.

Kişisel Veriler Neden Korunmalıdır başlıklı yazımızı buradan okuyabilirisiniz

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir